Free Themes

ending

مقایسه سی دی و دی وی دی

   مقایسه سی دی و دی وی دی

DVD-ROMها مدتی است که وارد عرصه رقابت شده اند وبا امکانات بیشتر و با سازگاری با انواع بافت CD و قابلیت خواندن DVD بازار CD-ROM ها را در دست می گیرند دیگر کمتر شرکت معتبری را می توان یافت که CD-ROM تولید کند بنابراین در زمان خرید CD-ROM خوب فکر کنید.

یک DVD با قابلیت ذخیره سازی ۱۷ گیگا بایت (در انواع دو لایه و دو رویه ) ظرفیتی برابر ۲۶ CDمعمولی ۶۶۵ مگابایتی دارد. اطلاعات روی DVD مانند CD روی یک شیار(پیت) حلزونی رایت می شود.هر چه طول پیت کوچکتر و قطاع فشرده تر باشد ظرفیت بیشتراست (حداقل طول پیت روی DVD برابر ۴/۰ میکرو متر و رویCD برابر ۹/۰میکرومتر است فاصله قطاعها روی DVD برابر ۷۴/۰ میکرو متر و روی CD برابر۶/۱میکرومتر است)

درDVD به همین ترتیب طول موج پرتو لیزر از ۷۸۰ نانو به ۶۵۰ تا ۶۳۵ نانومتر کاهش پیدا کرده می توان گفت که سرعت خواندن دیسک گردانهای DVD از دیسک گردانهای CD بیشتر است.مثلاً سرعت یکی از مدلهای توشیبا بدون سر و صدای عجیب و غریب به ۲۶ می رسد.

دیسک گردانهای DVD-ROM کنونی متعلق به نسل سوم هستند و می توان آتها را بدون هیچ مشکلی تحت ویندوز نصب کرد.این دستگاهها DVD را با سرعت4xیا5x می خوانند. سرعت خواندن CD در آنها به24xتا32x می رسد عکس مقاله سی دی و دی وی دی

جایگزین شدن دستگاههای نسل سوم با نسل دوم کارایی را تا حد زیادی بالا می برد.آهنگ انتقال داده در محصولات نسل دوم ۲۷۰۰ کیلو بایت بر ثانیه است در حالیکه در محصولات جدید به ۶۰۰۰ کیلو بایت بر ثانیه می رسد.

همین وضعیت در خواندن CD نیز صادق است: سرعت خواندن در مدلهای نسل دومی ۱۰ تا ۱۲ برابر است در حالیکه در محصولات جدید به ۶ برابر رسیده اکثریت دیسک گردانهای DVD از نظر ربع خطا ضعف دارند.

آهنگ انتقال داده در دیسک گردانهای مربوط به نسل سوم حداکثر ۶ مگابایت بر ثانیه است بنابراین یک رابط E-IDE با آهنک انتقال حداکثر ۱۶ مگابایت بر ثانیه برای اتصال آنها کافی است البته برخی تولید کنندگان این دستگاهها رابا رابط SCSI ساخته اند.

به این نکات توجه داشته باشید:

 -1به کیفت مکانیزم تصحیح خطا اهمیت دهید. با خوب بودن این مکانیزم برخی خطاهای ناشی از خراشهای سطح دیسک و لکه هایی چون اثر انگشت تصحیح میشوند چنین چیزی از چند کیلو بایت سرعت بیشتر بهتر است.

به میزان تحملی که نیاز دارید فکر کنید برخی کلیدها که برای ساده سازی پخش CDهای صوتی در نظر گرفته شده اند فقط روی گروهی از دیسک گردانها وجود دارد.

چیزهایی که همراه با دیسک گردان عرضه می شود بسته به مارک آن تفاوت دارد ولی معمولاً یک دفترچه راهنما چند پیچ برای نصب و کابلهای داده و صوتی همراه دیسک گردان وجود دارد.

بر سازگاری دستگاه تاکید داشته باشید برای اطمینان از آینده سازگاری با بافتهای قبلی CD و سیستمهای مختلف فایل را باید به عنوان پیش فرض در نظر داشته باشید.دیسک گردانهای کنونی از نسل سوم از اطمینان خوبی برخوردارند.

2-رایت۸۰۰ مگا بایت و بیشتر بر روی سی دی های معمولی

شاید برایتان پیش اومده باشه که مثلا یه برنامه دارید که حجمش از ۷۰۰ مگابایت بیشتر باشه . و می خواهید اونو رایت کنید در این مواقع می بایست اون برنامه رو فشرده کنید که البته شاید باز هم اون برنامه تو سی دی جا نشه . با این ترفند می توانید بر روی سی دی های معمولی حتی تا ۱ گیگا بایت اطلاعات ذخیره کنید .

ابتدا می بایست ببینید رایتر شما overburning ساپورت می کنه یا نه . برای تست این کار مراحل زیر را دنبال کنید :

ابتدا به برنامه Nero رفته و سپس کلید های ترکیبی Ctrl + R را فشار دهید . تو این پنجره ببینید که در قسمت Recorder information ، رو به روی عبارت Over burn عبارت suported نوشته شده است یا نه . اگر عبارت ساپورت نوشته شده باشد شما می تو نید از این ترفند استفاده کنید .

حال به منوی File رفته و قسمت preferences رو انتخاب کنید سپس در قسمت Expert features دقت کنید که عبارت enable overburn قعال باشد . در زیر همین گزینه مقدار مجاز overburn رو به دقیقه مشخص کنید .

حال به منوی File رفته و گزینه New را انتخاب کنید و در قسمت Multisession گزینه No Muttisession را انتخاب نمایید . سپس در قسمت Burn عبارت Write Method رو به Disc at Onec تبدیل کنید .

حال می تونید سی دی خود را رایت کنید مقدار رایت هم بستگی خیلی زیادی به رایتر داره .

3-آشنایی با DVD

از سال ۱۹۹۶ که دیسکهاى ذخیره اطلاعات با فرمتى به نام DVD وارد بازار شدند ، تاکنون پسوند هاى متعددى بر این فرمت اضافه شده که از جمله آنها مى توان به پسوندهاى -R+R-RW+RW+RDLاشاره کرد.

در واقع افزوده شدن این پسوند ها از زمانى آغاز شد که دیسکهاى دى وى دى با قابلیت رایت کردن وارد بازار شدند.

متاسفانه بر خلاف سى دى ها ، استانداردهاى متفاوتى براى ساخت یک دیسک دى وى دى وجود دارد و گوناگونى این استانداردها تا حدودى باعث سر درگمى مشتریان براى خرید دستگاهى مناسب مى شود. این هفته مى خواهیم این پسوند هاى متفاوت را براى شما رمز گشایى کنیم.

براى این منظور بد نیست ابتدا به معرفى دو اتحادیه عظیم که در زمینه دستیابى به استاندارد هاى پیشرفته تر با یکدیگر رقابت دارند بپردازیم DVD FORUM نام اتحادیه اى شامل بیش از ۲۰۰ کمپانى بزرگ است که در زمینه پیشرفت تکنولوژى دیسکهاى دى وى دى همکارى دارند.

از جمله این کمپانى ها مى توان به هیتاچى،میتسوبیشى، سونى و پایونیر اشاره کرد. این اتحادیه وظیفه ثبت استاندارد هاى جدیدى که از طرف شرکت هاى عضو ارائه مى شودرا بر عهده دارد.استانداردهایى که این اتحادیه ارائه مى کند همگى داراى یک علامت منفى در کنار پسوند دى وى دى هستند.از طرف دیگر DVD+RW Alliance نام اتحادیه دیگرى است که در رقابت شدید با DVD FORUM است.

اعضاى این اتحادیه نیز بالغ بر ۲۰۰کمپانى بزرگ هستند که از جمله آنها مى توان به یاماها، سونى ،DELL و hp اشاره کرد. در این میان نکته جالب حضور کمپانى سونى در هر دو اتحادیه است.

استانداردهاى ارائه شده این اتحادیه همانطور که از نام آن مشخص مى شود با یک علامت مثبت همراه است. در واقع مى توان وجود این استانداردهاى متفاوت را نتیجه رقابت این دو اتحادیه دانست که سعى دارند با وضع این استانداردها فروش محصولات جانبى مربوط را نیزانحصارى نمایند.

فرمت هاى اتحادیه DVD FORUM عبارتند از:

 :DVD-Rدر اینجا حرف R مخفف کلمه RECORDABLE است. به این ترتیب شما میتوانید با استفاده از یک دستگاه رایتر دى وى دى اطلاعات را بر روى این دیسک ذخیره نمایید.

فناورى بکار رفته دراین استاندارد بسیار شبیه به فناورى استاندارد CD-R است که در آن دیسک یک بار رایت مى شود و مى توان آن را بارها خواند.

پرداخت

شماره حساب بانک ملت : 2056653995

کارت به کارت ملت:  6104337794647006

melat

تماس

اصفهان، خیابان میرداماد، بین پمپ بنزین طیب و چهارراه زاهد، روبروی تقاطع، ابتدای کوچه شماره 18(بید آبادی)

تلفن تماس : 32373883 (031)

فکس :  32370829

همراه : 09132136670

 ایمیل : این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

Bookmaker No1 in The UK - William Hill by w.artbetting.net
Read best online bokies by http://artbetting.net/