Free Themes

ending

مراحل ساخت CD,DVD

مراحل ساخت و توليدDVDوCD

مراحل توليد لوح‌هاي فشرده از ابتدا تا انتها

مرحله پلي کربنات

ماده تشکيل دهنده لوح‌هاي فشرده، دانه‌هاي کوچک کريستال ماننديست است که به آن پلي‌کربنات مي‌گويند.

اين مواد در بسته‌بندي‌هاي بسيار بزرگ حمل شده و در جاي مخصوص خود قرار مي‌گيرد. در اولين مرحله توليد و پس از انتقال پلي‌کربنات تمامي اين مواد وارد دستگاهي به نام بيگ‌بگ شده که وظيفه مکش و انتقال آن را از درون بسته‌بندي به داخل دستگاه توليد بر عهده دارد.

پس از مکش، پلي‌کربنات‌هاي موجود، به دستگاه خشک‌کن وارد شده و در دماي 125 درجه سانتيگراد حرارت داده مي‌شود تا رطوبت موجود در اين مواد گرفته شود. وجود رطوبت سبب چسبندگي مواد و همچنين پايين آمدن سطح کيفيت توليد خواهد شد.

تزريق پلي کربنات

مواد اوليه از خشک‌کن وارد دستگاه تزريق مي‌شود.

در اين قسمت پلي‌کربنات‌هايي که در مرحله قبل خشک شده بودند، تا دماي 350 درجه حرارت داده مي‌شوند تا کاملا ذوب گردند.پس از ذوب اين مواد، مايه اصلي توليد لوح فشرده بدست مي‌آيد و آماده براي مرحله تزريق و قالب‌گيري مي‌شود.

قسمت تزريق، شامل 2 بخش متحرک و ثابت است.قسمت متحرک که مواد مذاب به آن تزريق مي‌شود و قسمت ثابت که استمپر در آن قرار مي‌گيرد.مواد مذاب به قسمت متحرک که قالب آن به شکل لوح فشرده است، تزريق مي‌شود.

بعد از اينکه پلي‌کربنات مذاب به شکل لوح فشرده درآمد و در همان حال که هنور دماي آن بالاست (و هنوز قابل شکل‌پذيري است) قسمت متحرک با ضربه، به قسمت ثابت (که همان ‌استمپر است) برخورد مي‌کند.

قبل از توضيح درباره اين قسمت، کمي در خصوص استمپر و کار آن توضيح مي‌دهيم.

تکثير سريع به وسيله استمپر

همانطور که مي‌دانيد اطلاعات(صفر و يک) بر روي لوح فشرده به صورت حفره و برآمدگي( (Pit=0وLand=1) ) است.

استمپر قالبي‌ست فلزي از نوع نيکل که اطلاعات لوح فشرده به صورتPitوLandبر روي آن حک شده است (البته اين حفره‌ها و برآمدگي‌ها به قدري کوچک هستند که با چشم قابل رويت نيستند). هر استمپر معمولاً توانايي توليد متوسط 100 تا 150 هزار لوح فشرده را دارد.

دستگاه توليدDVD، دو قسمت تزريق دارد که هر قسمت يک لايه 8 گرمي را توليد مي‌کند که در مرحله بعد اين دو لايه 8 گرمي بر روي هم چسبيده و يک لايه 16 گرمي ايجاد مي‌شود. اما دستگاه توليدCD، يک قسمت تزريق دارد و يک لايه 16 گرمي توليد مي‌کند.

نکته: تمامي فرآيند توليد در مکان‌هايي بدون ورودي هوا انجام مي‌شود و تامين هواي موجود درون سالن توسط دستگاه‌هاي تهويه انجام مي‌شود. اين امر از نفوذ گرد و خاک به درون سالن جلوگيري مي‌کند زيرا کمترين گرد و غبار باعث افت شديد کيفيت خواهد شد.

همانطور که اشاره شد اطلاعات، در اثر ضربه‌اي که قسمت متحرک به قسمت استمپر وارد مي‌کند؛ بر روي لوح فشرده حک مي‌گردند. پس از مراحل فوق، اکنون لوح‌هاي فشرده (به صورت صفحه‌اي شيشه‌اي شکل و شفاف هستند) آماده ورود به مرحله بعدي توليد مي‌باشند.

پس از اين مرحله، لوح‌هاي توليد شده وارد دستگاه خاصي مي‌شوند که مهمترين عمل يعني متالايز کردن لوح‌هاي فشرده، در آن انجام مي‌گيرد.

متالايز چيست؟

اکنون لوح‌هاي توليد شده، داراي اطلاعات است اما به دليل شفاف بودن، ليزر از آن رد شده و نمي‌تواند آن را بخواند .

براي رفع اين مشکل در مرحله بعدي، پشت لوح را با ماده‌اي از جنس آلومينيوم مي‌پوشانند تا قابل خواندن شود. سپس با ماده کلر آن را شستشو داده تا هيچ اثري از گرد و خاک بر روي آن نماند.

لازم به ذکر است که در صورتي که از نقره براي پوشاندن پشت لوح‌هاي فشرده استفاده شود کيفيت به مراتب بالاتر خواهد رفت اما به دليل قيمت بالاي نقره از اين ماده کمتر استفاده مي شود.

ذکر اين نکته ضروريست که نقره فقط درDVD9استفاده مي شود و اين به دليل دولايه بودن آن است تا ليزر به راحتي هر دولايه اطلاعات را بخواند.

اسکن و کنترل کيفيت

اسکن در اصطلاح به قسمت کنترل کيفيت کالا گفته مي‌شود.

در اين قسمت لوح‌هايي که از نظر کيفيتي در سطح پايين‌تري قرار دارند جدا و کنار گذاشته خواهد شد.هم چنین دستگاه لوح‌ها را از لحاظ کيفيت توليد، متالايز شدن و ثبت صحيح اطلاعات مورد ارزيابي قرار مي‌دهد.بعد از شکل گرفتن لوح فشرده، قسمت متحرک با ضربه، به ‌استمپر برخورد کرده و اطلاعات بر روي آن حک مي‌شوند.مرحله بعدی عمليات متالايز کردن جهت خوانده شدن اطلاعات موجود بر روي لوح فشرده است.

لازم به توضيح است که تمامي مراحل فوق براي توليدDVDنيز اجرا و انجام مي‌شود با اين تفاوت که پس از اين که اطلاعات بر روي 2 قالب 8 گرمي حک شد اين دو لايه توسط چسبي به نام باندينگ به هم چسبيده مي‌شوند.

بازيافت

در کنار تمامي مراحل فوق دستگاهي به نامRecycle Sprueقرار دارد که عمل بازيافت مواد را انجام مي‌دهد.

همانطور که در ابتدا به آن اشاره شد بعد از بدست آمدن مايع اصلي مواد در قالب ريخته مي‌شود و به صورت يک صفحه دايره‌اي يکنواخت در مي‌آيد.اما براي اينکه لوح فشرده بتواند در درايو قرار گيرد دايره وسط آن بايد جدا شود به اين قطعه که از وسط لوح فشرده جدا مي‌شودSprueگفته مي‌شود. اين قطعات براي بازيافت در داخل دستگاهRecycle Sprueشده و به پلي‌کربنات تبديل مي‌شود.قطعه وسط لوح که به آنSprueگفته مي‌شود براي بازيافت در داخل دستگاهRecycle Sprueقرار مي‌گيرد. قبل از چاپ عمل سفيد کردن پشت لوح‌ها براي رنگ پذيري بهتر انجام مي‌شود.

نکات کليدي در مرغوبيت توليد

از آن جا که مواد اوليه مرغوب در کيفيت کالاي توليد شده تاثير بسزايي دارد، استفاده از مواد مرغوب و نگهداري صحيح از اين مواد يکي از مهمترين ارکاني است که در اين قسمت بايد رعايت شود.از طرفي ديگر استفاده از پلي‌کربنات خالص که مواد اوليه را تشکيل مي‌دهد در مرغوبيت لوح فشرده نقش مهمي دارد.

اما با توجه به موارد گفته شده نه تنها کيفيت مواد اوليه بلکه نگهداري صحيح از اين مواد از مهمترين قسمت‌هاي توليد است لذا براين اساس تمامي سيستم ساختمان کارخانه طوري طراحي شده است که از کوچکترين منفذي براي عبور گرد و خاک به محيط کارخانه جلوگيري به عمل مي‌آيد. زيرا گرد و خاک حکم سم براي مواد را دارد به همين دليل بايد دقت فراواني در اين امر صورت پذيرد.

پرداخت

شماره حساب بانک ملت : 2056653995

کارت به کارت ملت:  6104337794647006

melat

تماس

اصفهان، خیابان میرداماد، بین پمپ بنزین طیب و چهارراه زاهد، روبروی تقاطع، ابتدای کوچه شماره 18(بید آبادی)

تلفن تماس : 32373883 (031)

فکس :  32370829

همراه : 09132136670

 ایمیل : این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

Bookmaker No1 in The UK - William Hill by w.artbetting.net
Read best online bokies by http://artbetting.net/